کــرمــانــشــاه شــناســی

شناساندن کــرمــانشــاه ، گــهــواره ی تمــدن

آب پريا در کوه پرآو ، پای طاق بستان


dsc_0859

جام جم آنلاين«آب پريا» با بهره گيري از يک قصه فولکور و قديمي به زندگي امروز مي پردازد. اين سريال در بستري فانتزي مشکلات زيست محيطي را در قالب داستان به چالش مي کشد.

«آب پريا» داستان چهار خواهر با نام هاي «ابرپري» ، «برف پري»، «سبز پري» و «آب پري» که هم اکنون در پنگال اپوش، اهريمن خشکي اسير است را به تصوير مي کشد که هر سال سيزده بدر دور هم جمع مي شوند و آش چهل دانه و چهل گياه مي پزند.

اين سريال در شهرهاي مختلف با وضعيت آب و هوايي متنوع از جمله تهران، دماوند، کلاردشت، يزد و کرمانشاه تصويربرداري شده است.

+ نوشته شده در  شنبه ۳ فروردین۱۳۹۲ساعت 15:34  توسط کاک  | 

قاعده تصادف

درست است که حقیر هیچ دوره ی دانشگاهی یا آموزشگاهی برای هنر هفتم ندیده ام. اما در حد یک تماشاگر به خودم حق می دهدم از هر فیلمی تحلیلم را ارائه کنم. خصوصا اگر جشنواره اولی هم باشم!(بار اولی بود که جشنواره به شهر ما، کرمانشاه رسیده بود.)

فیلم قاعده تصادف بهنام بهزادی را دیدم. که البته امیدوارم دیگر نبینم ونه کسی ببیند! هر چند فیلم خوش ساخت است(اما چند اشکال ساختاری جزئی هم دارد مثلا در خانه پدر 2عکس یکسان یکی به دیوار و دیگری به درب یخچال نصب است) اما طرح موضوع  فیلم و نتیجه ی ابرازی از آن بسیار سخیف است. فیلم به دعوای دو نسل می پردازد، نسلی که می خواهد آزاد باشد، از تجربه هایش هیچ درسی نگیرد حتی اگر پدرش یادآوری کند رابطه ی آزاد او را تا حد خوردن 500 قرص برای خودکشی پیش برده اما دختر می گوید این جدایی خود خواسته بود! به جای آنکه در جواب پدر  که می پرسد من پدر خوبی برای تو نبوده ام؟می گوید تو آدم خوبی بودی ! و کله شقی اش را تا آخر ادامه می دهد.

دختر مسلمان دوستدار مارتین ارمنی می شود، برادرِ  نمازخوان بدون هیچ غیرتی در دروغ خواهرش به خانواده همراهی می کند و خواهرش را می خواهد با عده ای نامحرم به خارج از کشور بدرقه کند برای اجرای تئاتر .

نسلی که دور و ور فیلم سازان پلاسند! نه دغدغه دین دارند که در خانه یشان نمادی از آن باشد نه دغدغه ی ادب که قفل فرمان را فرو میکنند به...حلق! چای نمون می شوند! جیگر و جای دیگر انسان را هم برای خوردن حواله می دهند!!

آدم هایی که محاوره اش با خانواده هایشان قطع شده و به گوگل و فیس بوک وصل شده اند و سرآخر هم مقصر پدری است که نگران دخترش است. و پدر خوب آن پدری است که حتی اگر ریش دارد دخترش را دست نامحرم بسپارد و در قیس فوت!  لایک بزند و پول خرج کند و از روابط و رفت آمد ها هیچ نپرسد!

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA
+ نوشته شده در  شنبه ۳ فروردین۱۳۹۲ساعت 15:29  توسط کاک  | 

رسوایی در کرمانشاه


فیلم سینمایی رسوایی را در روز اول فروردین در سینما آزادی کرمانشاه دیدم.

فیلم خوبی است خدا قوت.

هرچند کمی صحنه های جنسی اش را می شد کم نمک تر  هم کرد اما بعد از فیلم محمد رسول (ص) فکر نمی کنم هیچ فیلم سینمایی دیگری در جهان اسلام با  تیتراژ اذان شروع شده باشد (در محمد رسول (ص) هم تیتراژ پایانی اذان بود نه آغاز امر) - جای شما خالی ما هم نامردی نکردیم صلوات بلندی  فرستادیم-

چند نکته به ذهنم رسید عرض می کنم:
1- به نظرم در صحنه ای که شاکردوست می خواهد بعد از آن طلبه از اندرونی خانه حاج یوسف برود  یک جفت کفش قرمز دیگر در کنار پشتی خانه بود
2- وقتی دخترک روز اول از خانه بیرون میزند و دزدی می کند جوراب نپوشیده اما در خانه حاجی که پناهنده می شود در اندرونی جوراب دارد
3- به نظرم بعد از تصادف برادر دخترک  صحنه نشان نمیدهد که ماشین فرارکرده است پس وظیفه ی پول برای بیمارستان هم با راننده است نه دخترک که روی پله های بیمارستان از حاجی کمک مادی می خواهد و برای پذیرش بر به اشکال می خورد

4- در پایان بندی فیلم کاش کمی با حجاب تر مادر و دخترک  وارد صحن امامزاده می شدند نه آنچه که الان در تراس پنجره ی خانه می گذرد خصوصا آنکه دختر مدعی است مادرش اهل نماز است اما ما هیچ نشانه ای از این روحیه را در مادر و خانه ایشان نمی بیننیم .در پایان باز هم از شما متشکرم. فیلم خوبی ساخته اید .

آقا مسعود در کوی نیک نامان شما را پاسبورت داده اند   ما بی هنران در پی تغییر قضاییم

 اجرکم عنداله- والعاقبه للمتقین

+ نوشته شده در  شنبه ۳ فروردین۱۳۹۲ساعت 15:28  توسط کاک  | 

یا مقلب القلوب و الابصار


سال نو مبارک


+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۰ اسفند۱۳۹۱ساعت 10:28  توسط کاک  | 

جشنواره فیلم فجر در کرمانشاه

برگزاری جشنواره فیلم فجر در کرمانشاه نشان داد مردم کرمانشاه هنر را دوست دارد و برایش حاضرند وقت بگذارند و در صف بایستند. هر چند که شهرشان دانشگاه هنر نداشته باشد و در استانشان بیشتر از 3 سینما فعال وجود نداشته باشد.

راستی برای نوروز چه فیلم هایی به کرمانشاه می آیند .دوستان ارشاد و حوزه هنری در کرمانشاه اگر با این صف ها بیدار شده باشند باید بدانند که فیلم خوب و به روز در استان مخاطب دارد و باعث رونق فرهنگی استان می شود.

dsc00025.jpg

استفاده از عکس بدون ذکر منبع حرام می باشد!

بی ربط و للحق:

این خانه اگر ساقی صاحب نظری داشت       می خواری میخانه راه و رسم دگری داشت

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۲ اسفند۱۳۹۱ساعت 7:41  توسط کاک  | 

Azadi Experts Complexمیدان گاراژ - آزادی


+ نوشته شده در  شنبه ۹ دی۱۳۹۱ساعت 11:26  توسط کاک  | 

نمایشگاه هشتم کتاب کرمانشاه

از 9آذر تا 15 ماه گفته شده نمایشگاه کتاب در کرمانشاه برپاست. اما وقتی به فرهنگی ترین نمایشگاه سال رفتم دلم گرفت و چند سئوال برایم به وجود آمد آیا کسی نیست که به مسئولین برگزاری اعم از ادراه نمایشگا ها و ارشاد و تبلیغات اسلامی و شهرداری و غیره بگوید چرا پارک شاهد را که ماه هاست فنس کشی شده برای مکان برپایی نمایشگاه انتخاب می کنید آیا نباید یک مسیر راهرو گونه برای عابر پیاده- و در شان او- در نظر گرفت تا دور پارکی(بخوانید دور قمری) باعث آزار پیادگان مشتاق نشود. البته تمامی دوستان با ماشین به پارکینگ مراجعه می کنند و از رنج آب گرفتگی مقابل اداره میراث فرهنگی بی اطلاعند و علمک گاز سر پیچ را ندیده اند!!!(راستی آقای شهرداری جایی بهتر از یک پارک قدیمی برای ایجاد پارک بانوان سراغ نداشتی بهتر نبود بوستان احداث می کردی نه تخریب)

چرا خبرگزاری ها و روزنامه های محلی چیزی نمی گویند؟

راستی این نماشگاه سالانه است یا گاهانه؟ (هر سال که وقت شد در هر ماهی پر پا می شود؟)

در زمینه های تخصصی چقدر موفق است؟ در رشته های دانشگاهی و انتشارات دانشگاه چقدر موفق به جذب شده بود؟مثلا دانشگاه تهران آیا تمامی کتابهایش را آورده بود یا هر چه در انبار...

نشر مجد نشر ،شرکت های سهامی، نشر گنج دانش انتشاراتی های تخصصی حقوق هستند که نبودند و ناشران دست دوم حقوقی آمده بودند.

از آن همه هدایای تبلیغاتی نمایشگاه کتاب تهران حتی یک پر کاه به نمایشگاه کرمانشاه نرسیده بود شاید چون مردم ما به پهلوانی شهره اند و از دیگری چیزی بی علت نمی خواهند آنها هم چیزی نیاورده بودند!

البته یادآوری می کنم اینها یادداشت شد برای بهبود اوضاع در سال های بعد و همین نمایش گاه نیم بند از هیچی خیلی بهتر است.  ع.ن


+ نوشته شده در  شنبه ۱۱ آذر۱۳۹۱ساعت 11:58  توسط کاک  | 

شورمان با شعور و شعورمان با شور

باز این چه شورش است که در خلق عالم است؟

بسیار بر شهادتش اقامه ی عزا کرده ایم، بر مصائب حضرت ثاراله و اصحابش گریسته ایم و برسر و سینه زده ایم. 

اما از خود می پرسم چقدر پای منابر عزایش نشسته ام؟ یا چند صفحه کتاب در خصوص زندگی اش؛ هدفش، راهشان؛ و کلامش خوانده ام ؟

از خودش خجالت می کشم که به جای باز این چه شورش است اگر بگویند شعورت را نسبت به امام(علیه السلام) و اصحابش را بگو هیچ مقتلی یا تاریخ و مکان دقیقی غیر از دهم محرم 61 ه.ق و مکانی به نام نینوا نمی شناسم! و تعداد شهدایی که از این واقعه می توانم نام ببرم به اندازه انگشتان 2 دست نیست!

بعضی وقت ها مشهور بودن مداح باعث شده از شهری به شهری بروم! اما سخنران محقق و واعظی بصیر برای انتخاب خیمه ی عزا مد نظرم نبوده است.  اوضاع مسجد و تکیه و حسینیه نزدیک به محل سکونتم برایم مهم نبوده است! چون با کسی از آن هیئت کدورت داشته ام یا علامت هیئتشان را کوچک دیده ام یا کمیت یا کیفیت افراد حاظر در هیئت را کم دیده ام!!

نمی دانم در عزاخانه ی شما سنت بدین منوال است یا نه اما من بسیار دیده ام که مراسم عزا با زیارت عاشورا آغاز می شود سپس سخنرانی و وعظ عالم دینی است و در انتها ذکر مصیبت می شود و تراکم جمعیت نیز به ترتیب با اینکه به نیمه شب شرعی نزدیک می شویم اضافه می شود!


بگذریم ...

کتاب های زیادی در خصوص قیام امام حسین (علیه السلام) نوشته شده است که چند عنوان که کمتر به آنها رجوع می شود را معرفی می کنیم*:

1-کتابی جامع و مستند از وقایعه اتفاقی حادثه و تاریخ نگاری کم نظیر از نام همراهان موقف ها،شهدا، پیش از واقعه و حین حرب و بعد از حرب به نام "راه عاشورائیان محرم 61 قمری" است مولف این کتاب مهندس عبدالحسین سیف الهی از نشر چهارباغ اصفهان.

2-همیشه نام کتاب وزین "حماسه ی حسینی" شهید مطهری را شنیده ایم اما نگارنده یک جلد آن را نصفه و نیمه خوانده و جلد دوم را تنها تورق کرده پس رطب خورده منع دیگران نمی کند!!

3- اما در آثار دیگر شهید مطهری نیز مباحثی در خصوص این قیام وجود دارد که اگر  وقت  مطالعه کتاب حماسه حسینی را نداشتید حتما به آنها رجوع کنید برای مثال در "ده گفتار" که در واقع ده مقاله از ایشان می باشد که در زمان حیات شهید مطهری به صورت کتاب منتشر شده است در مقاله ی خطابه و منبر(2) مباحث ژرفی در خصوص قیام  وجود دارد.

و همچنین در کتاب "پانزده گفتار" در مبحث لزوم تعظیم شعائر اسلامی (1و2) و نقش حادثه ی کربلا در تحول تاریخ اسلامی(1و2)  و ایضا در کتاب"سیری در سیره ائمه اطهار" در مقدمه کتاب، مفاهیمی کوتاه و مختصر، مکفی و غنی وجود دارد.

* کتابهایی را که خودم هم نخوانده ام و حتی تورق هم نکرده ام! اما از اهل کتاب شنیده ام عالی اند را جدا آورده ام:

مقتل "لهوف" اثر سید بن طاووس، "آذرخشی از کربلا" از علامه مصباح یزدی ، "قیام امام حسین(علیه السلام)" از سید جعفر شهیدی، "وارثان عاشورا" از عین صاد، "حسین عقل سرخ" از رحیم پورازغدی و...

باشد شورمان با شعور و شعورمان با شور باشد.

 نیازمند به دعای شما

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۵ آبان۱۳۹۱ساعت 17:20  توسط کاک  | 

پارالمپیك 2012 لندن

محمد خالوندی، مسلم خزایی، مسلم اكبری، جاسم بخشی و مهران نیكویی' پنج ورزشكار جانباز و معلول كرمانشاهی هستند كه در قابل اعضای تیم های ملی دومیدانی و فوتبال هفت نفره، در مسابقات پارالمپیك 2012 لندن شركت خواهند كرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۶ مرداد۱۳۹۱ساعت 1:0  توسط کاک  | 

علی مظاهری پرچمدار کاروان المپیک 2012 ایران

برای دومین بار و به صورت پیاپی یک کرمانشاهی پرچمدار کاروان ایران در المپک خواهد بود.

پس از آنکه هما حسینی در المپیک۲۰۰۸ پکن پرچمدار کاروان ایران بود در این دوره نیز علی مظاهری مشت زن کرمانشاهی پرچمدار ایران اسلامی در المپیک لندن خواهد بود.

همه جای ایران سرای من است     که خوب بدش از برای من است

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۲ تیر۱۳۹۱ساعت 9:57  توسط کاک  | 

افتتاح مرکز بین المللی IELTS در روز 11 خرداد

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات کرمانشاه از افتتاح مرکز بین المللی  IELTS این دانشگاه در روز 11 خرداد خبر داد.دکتر نورالدین پرندین در گفت و گو با خبرنگار سرویس علمی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در این خصوص اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات کرمانشاه برای اولین بار در کشور و به عنوان تنها واحد دارای مجوز برگزاری آزمون IELTS اقدام به برگزاری این آزمون می کند. وی افزود: مرکز آموزش و آزمون های بین المللی واحد علوم و تحقیقات کرمانشاه در فضایی به مساحت بالغ بر  ۸۰۰ متر و مجهز به جدیدترین تکنولوژی های روز جهان، مجهزترین مرکز آزمون کشور می باشد که مراسم افتتاحیه آن رسما در روز 11 خرداد و با حضور مسئولین کشوری و استانی برگزار خواهد شد.معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات کرمانشاه، گفت: تمامی مراحل اجرایی مربوط به برگزاری آزمون از لحظه ثبت نام تا تولید کارنامه، شامل برگزاری آزمون، هیات ممتحنه، مراقبین، تصحیح اوراق، ارزیابی مهارت های Speaking, lessoning, Writing و Reading بر عهده مرکز آزمون IELTS دانشگاه آزاد اسلامی است.

 پرندین تصریح کرد: همچنین نخستین آزمون بین المللی  IELTS در این دانشگاه در تاریخ 31 تیر ماه سالجاری برگزار خواهد شد.

http://kermanshah.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=28191

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۴ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 23:25  توسط کاک  | 

کسب سه سهمیه در المپیک لندن

علی مظاهری در بوکس و ندا شهسواری در پینگ پنگ بانوان .کیانوش رستمی در  وزنه برداری به همراه سرمربی تیم   وزنه برداری  کورش باقری سهمیه کرمانشاه از همایش ورزش اقوام و ملت ها و رنگ ها در لندن ۲۰۱۲ خواهند بود.به امید سرفرازی ایران اسلامی در این میدان (المپیک لندن مصادف با تابستان ۹۱ است)

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۰ فروردین۱۳۹۱ساعت 23:25  توسط کاک  | 

کتاب کلاس اول 70 سال پيش +عکس

عبدالحسين کلهرنيا گلکار فردي است كه کتاب اول ابتدايي خود را حدود 70 سال حفظ و نگهداري کرده است. كلهرنيا بيش از 30 سال در مدرسه‌هاي استان کرمانشاه به عنوان معلم هنر سعي کرده نظم را در زندگي دانش‌آموزان نهادينه کند و امروز مي‌توان از او به عنوان يکي از دانش‌آموزان منظم هفت دهه گذشته نام برد.استفاده از کتاب يادشده به سال‌هاي دهه 1320 مربوط مي‌شود و نوع خط به کار برده‌شده در آن به صورت نستعليق و نسخ است.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۲ آذر۱۳۹۰ساعت 13:53  توسط کاک  | 

ویژه نامه های سفر رهبر به کرمانشاه

عکس هوایی استقبال مردم کرمانشاه

http://www.nasimonline.ir/Images/News/Larg_Pic/20-7-1390/IMAGE634540351526204985.jpg

صفحه ویژه نامه ها:

فیلم لحظه ی فرود هواپیمای رهبری  در کرمانشاه

http://nasimonline.ir/NSite/service/?Serv=22

http://roshangari.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=33:ویژه-نامه-سفر-مقام-معظم-رهبری-حضرت-آیت-الله-امام-خامنه-ای-(مدظله-العالی)-به-کرمانشاه&catid=1:امکانات-جدید

نماهنگ های تصویری

http://www.tebyan.net/index.aspx?PageIndex=1&PID=150313&CATEGORYID=15282&PageSize=12

http://www.aviny.com/clip/emam_va_rahbari/index.aspx

http://www.roshangari.ir/index.php?option=com_jvideodirect&v=nVWJ8zg26bQRd&Itemid=20

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ مهر۱۳۹۰ساعت 17:52  توسط کاک  | 

بوی جوی مولیان آید همی

آب زنید راه را هین که نگار میرسد      مژده دهید باغ را بوی بهار می‌رسد

دفتر مقام معظم رهبری از سفر قریب الوقوع رهبر به کرمانشاه خبر داد.

Image Detail

پیش پیش  اوشیمن  خوش هاتی  آقا گیان

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۱ مهر۱۳۹۰ساعت 9:40  توسط کاک  | 

"من كرخم بيوم" و چیم

یداله رحمانی شاعر و خواننده فولکلور درگذشت


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۸ خرداد۱۳۹۰ساعت 18:21  توسط کاک  | 

مذاكره‌ي براي انتقال الواح پس‌گرفته‌شده از آمريكا به اسلام‌آباد غرب

مديركل موزه‌ي ملي ايران گفت: حدود دو سال پيش، اداره‌ي ميراث فرهنگي اسلام‌آباد غرب در استان كرمانشاه، درخواست بازگرداندن گل‌نوشته‌هاي چغاگاوانه را كه مدتي در دانشگاه ميشيگان آمريكا بودند، ‌از موزه‌ي ملي ايران داشت.

آزاده اردكاني در گفت‌وگو با بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ادامه داد: حدود دو سال پيش، نامه‌اي از اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري اسلام‌آباد غرب به موزه‌ي ملي ايران فرستاده شد كه در آن خواسته بودند، 56 قطعه گل‌نوشته‌ي مطالعاتي را كه از چغاگاوانه به‌دست آمده و مدتي در دانشگاه ميشيگان آمريكا در دست مطالعه بود، به اين شهرستان بازگردانيم.

او اعلام كرد: به نظر كارشناسان موزه‌ي ملي ايران، با توجه به بي‌نظير بودن اين مجموعه در نوع خود، ناقص كردن آن كار اشتباهي است و انجام نخواهد شد.

اردكاني توضيح داد: اين 56 قطعه گل‌نوشته‌ي مطالعاتي كه ناقص و خردشده هستند، از چغاگاوانه به‌دست آمده‌اند و در سال‌هاي گذشته، با هدف مطالعه به دانشگاه ميشيگان آمريكا فرستاده شده بودند. براساس اطلاعات موجود، اين گل‌نوشته‌ها پس از پخت، شست‌وشو، خواندن و وصالي در دانشگاه ميشيگان آمريكا در سال 1381 به موزه‌ي ملي ايران برگردانده شدند.

مديركل موزه‌ي ملي ايران اضافه كرد: پس از بازگرداندن اين گل‌نوشته‌ها به ايران، تا كنون به دو دليل آن‌ها را به شهرستان اسلام‌آباد غرب تحويل نداده‌ايم؛ دليل نخست اين‌كه كسي سراغ آن‌ها را نگرفت و از سوي ديگر، هنوز تحقيقات روي آن‌ها كامل نشده بودند. اكنون نيز به نظر مي‌رسد، با توجه به بي‌نظير بودن اين مجموعه، ناقص كردن آن كار اشتباهي است

اما در اين‌باره، مدير اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان اسلام‌آباد غرب به خبرنگار ايسنا گفت: براي تحويل گرفتن الواح گلي و نمايش آن‌ها در موزه‌ي اين شهرستان، دوباره با مسؤولان موزه‌ي ملي ايران گفت‌وگو خواهيم كرد.

اصغر رشنو توضيح داد: اين الواح كه شامل 56 لوح گلي سالم و 28 لوح گلي شكسته هستند، در كاوش‌هاي سال 1349 در اسلام‌آباد غرب كشف شدند، سپس براي مطالعه به دانشگاه شيكاگو فرستاده شدند و چند سال پيش نيز به ايران برگردانده شدند. همچنين از آنجا كه ما در منطقه، موزه‌ي باستان‌شناسي داريم، اين الواح به‌صورت دائم مي‌توانند آورده شوند. سياست سازمان ميراث فرهنگي نيز اين است كه اشياي مربوط به هر استان در همان استان قرار گيرد. از سوي ديگر، گنجينه‌ي سازمان ميراث فرهنگي گنجايش زيادي ندارد.

منبع:ایسنا-کرمانشاه

+ نوشته شده در  جمعه ۲ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 22:24  توسط کاک  | 

آهنگ کردی کرماشان که تمامی شهرستان های استان را معرفی می کند

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱ آذر۱۳۸۹ساعت 16:43  توسط کاک  | 

ورزش کرمانشاه از دیروز تا ...

1

سایت پر محتوا و نوستالوژیک ورزش استان :

اینجا

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ آبان۱۳۸۹ساعت 18:36  توسط کاک  | 

از سوي ستاد بزرگداشت سالگرد ارتحال آيت‌الله نجومي(ره)؛مراسم سالگرد ارتحال آيت الله نجومي(ره) در كرما

خبرگزاري فارس: ستاد بزرگداشت سالگرد ارتحال آيت‌الله نجومي با انتشار اطلاعيه‌اي از برگزاري مراسم باشكوه سالگرد ارتحال اين عالم رباني در روز دوشنبه، 24 آبان‌ماه در مسجد آيت‌الله بروجردي  کرمانشاه خبر داد.

آیت الله

منبع

+ نوشته شده در  شنبه ۲۲ آبان۱۳۸۹ساعت 15:3  توسط کاک  | 

مقدمه ای بر کتاب ته‌م به قلم دکتر میرجلال الدین کزازی

مقدمه ای بر کتاب ته‌م

به قلم دکتر میرجلال الدین کزازی :

کُردی کرمانشاهی شاخه ای از زبان گرانسنگ و مایه‌ور کُردی است که یکی از کهن ترین زبانهای ایرانی است و به شاخه‌ای نغز و شکوفان می‌ماند که از آن درخت تناور و گَشَن بیخ و بسیار شاخ بررُسته است . این شاخه از زبان کُردی بس نغز و دلاویز و خوش آهنگ افتاده است و نیک همساز و دمساز است با بهره بُردِ هنری و زیبا شناختی از زبان .
از آن است که سروده هایی در آن پدید آمده است و درپیوسته شده است، آنچنان آهنگین و دلنشین که با یک بار شنیدن در یاد و نهاد شنونده می ماند. از این روی، بیشینه ی این سروده ها، از تری و تازگی ، به ترانه دیگرگون شده است و از سرگی و سختگی، چونان سرودِ رامش، کارکرد خُنیایی یافته است و بخشی ارزنده و برازنده از گنجینه ی فرهنگی و هنری کرمانشاه گردیده است. سراینده‌ی بسیاری از این ترانه‌های « نوبرانه » که بر زبان کرمانشاهیان روان است و آوازخوانان، دمساز با ساز، به آواز می‌خوانندشان، دانسته نیست که کیست؛ ترانه‌هایی از این گونه:
ئه‌ێ دنیا داران، ئه‌ێ دنیا دووسان!
دنیا ده‌مێگه چو شاڕوو بووسان
            ***
تنیا دارێگ بیم کیه‌نی وه سام بی
گه‌ل گه‌ل نازاران دایه‌م وه پام بی
           ***
چه‌وه‌یل مسد بی سرمه مه‌سه
خودا مه‌زانو خونی چه‌ن که‌سه
         ***
جفتێ چه‌و دیری چو پیاله‌ ێ  چینی
خوداێ بان سه‌ر له لید نه‌سینی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۸ مهر۱۳۸۹ساعت 14:46  توسط کاک  | 

در جشنواره ملی آش؛آش عباسعلی کرمانشاه، برترین آش کشور شناخته شد

 

آش عباسعلی کرمانشاه در جشنواره ملی آش که در زنجان برگزار شد، به عنوان برترین آش کشور شناخته شد.

ادامه در منبع

+ نوشته شده در  شنبه ۱۷ مهر۱۳۸۹ساعت 13:0  توسط کاک  | 

روايات معصومين (ع) و فوايد نان برنجي

من منبع ارایه شده را چک نکردم صحت یا صقم مطلب با مرجع  اینترنتی ارائه شده!

كرمانشاه از دير باز به داشتن شيريني‌هاي خوشمزه و معروفي چون نان برنجي، شكري ، خرمايي و كاك زبانزد بوده است. نان برنجي و كلوچه شكري از توليدات معروف و بسيار خوشمزه و مقوي استان كرمانشاه است كه بالغ بر يك قرن است كه سوغات شهر كرمانشاه به حساب مي آيد. مي‌توان از پيشكسوتان در اين امر از مرحوم حاج اميد علي كلوچه پز ، مرحوم حاج حيدرعلي فوائدي ، مرحوم علي اكبر شكرريز ، مرحوم حاج عباس جعفري و بسياري اساتيد ديگر ياد كرد.

نان برنجي يا كلوچه برنجي را از تركيب آرد برنج، روغن ، شكر و تخم مرغ ، روغن حيواني يا نباتي ، زعفران ، هل ، آب ، گلاب و دانه حرفه تهيه مي- كنند. براي تهيه نان شكري هم از آرد گندم به جاي آرد برنج استفاده مي‌شود .نان برنجي انواع گوناگوني نيز دارد كه از آن ميان مي‌توان به نان برنجي ساده و نان برنجي زعفراني اشاره كرد. نكته جالبي كه در خصوص نان برنجي وجود دارد اين است كه در روايات معصومين (ع) هم به فوايد نان برنجي اشاره شده است، به طوريكه در كتاب نسخه‌هاي شفا بخش تاليف، علي محمد حيدري نراقي از امام رضا (ع) نقل شده: " چيزي سودمند تر از نان برنجي براي معده مسلول وجود ندارد. "

برگفته شده از:

منبع
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ شهریور۱۳۸۹ساعت 12:59  توسط کاک  | 

حلول قمری ، بدون نجومی

حلال ماه رمضان امسال بی حضور نجم شهر چیزی کم دارد، سحرها وافطارهای امسال بی صدای آیت اله سید مرتضی نجومی را عرض می کنم.که پر شدن جای خالی اش شاید بی معنی است. خاطره ای که از آن پندها و وعظ های شکرین با آن نوای ملایم برای همه ی ما ماند و خود پر کشید و رفت خدمت آنکه هر سحرِ ماه رمضان ما را به سمت او می خواند.امسال نمی دانم چه تدبیری اندیشه شده برای جایگزینی سخنران سحر های رادیو،اما می دانم کار سختی است جای کسی همنشین سفرهای سحرِ مردم شدن که جزئی از امت بود و با خلق بود وبرای مردم بود واینها همه برای رضای خالق بود و سالها خالصانه سخنی را می گفت که اعتقاد داشت و به آن عمل می کرد. و این شاید رمز ماندگاری وی در یادها شد.همان چیزی که رهبری در پیامش به مناسبت ارتحال وی چنین نگاشتن:

« اين فقيه اخلاقي و مردمي كه در عين حال هنرمندي چيره‌دست و نام‌آور بودند. »

هیچ گاه به خط خوشش فخر نفروخت.هیچ گاه از شهر خود خارج نشد مگر برای کسب علم ونه مال ومقام،و هیچ گاه خارج از اعتقاداتش به مردم نگفت .در فیلمی مستند گونه از زندگی اش که در زمان حیات وی از شبکه ی 2سیما و نه سیمای استان پخش شد دیدیم که در کارهای منزل بی هیچ غروری یاور اهل منزل بود و در کار هایش منظم و در سلام دادن به اهل محله تا حد امکان پیش قدم بود. ولی منِ نوعی با اندکی علم یا اندک هنری یا جسمی تنومند دیگر خدا را بنده نیستم، بادی به قبق انداخته و به خود می گویم _ این افعال نیک _ کمتر از شان من است.بگذریم...!

شاید رمز در خاطر ماندن این سید با آن طبع ملیح در مجلدهای قطور جا نگیرد اما اندازه ی فهم ناقص خودم این چند خط پاره را مرقوم داشتم تا شاید بعد از گذشت یک عاشورا بی او یاد رمضان هایش را درخاطر خودم تسلی بدهم.

یادش گرامی روحش شاد و قرین جدش باد- یقرا الفاتحه مع صلوات

+ نوشته شده در  جمعه ۸ مرداد۱۳۸۹ساعت 17:53  توسط کاک  | 

دوچرخه ی شیشه ای

یکی بود یکی نبود

دوچرخه ی شیشه ای(این قصه واقعی است وتقدیم می شود به آن مرد در گیلانغرب)

از وقتی فلامرز* از شهر برگشته بود    دوچرخه ای  خریده بود که روی      بینیش گذاشته بود! این دوچرخه که چرخهاش از شیشه بو د     داشتنش    آرزوی    همه ی بچه های    دِه    شده  بود.اما فصل درو بود    و   هیچ    پدر    و     مادری  تا   پایان   کار    برداشت      به شهر نمی رفت   و تا     وقتی سهم اربابی1 رو تحویل نمی دا د    پولی توی دست و بالشون پیدا نمی شد.واز طرف دیگه هر چی   پدر و    مادر ها  به بچه ها   می گفتند چشم فلامرز ضعیف شده  و این  عینک است نه   دوچرخه ،آنها قبول نمی کردند و شب ها خواب   یک همچین دوچرخه ای رو می دیدند.

یک ظهر گرم تابستانی   دل  یکی از    باباها    سر     زمین ِ کشاورزی آنقدر درد گرفت که  دیگران        با کامیون محصولات    به شهر فرستادنش   که بره  بیمارستان. دکترا       توی شهر گفتن     باید     بابا عمل بشه و چیزی    را     از   داخل شکمش خارج کنند  وسه روز اینجا بستری بشه    اما پدر که    باید سهم محصولات    ارباب   رو تا پس فردا تحویل میداد     اونجا    نموند     و    دم دمای غروب     رسید به ده .شب       پدر  از    درد شکم فوت   شد.  وقتی بعد از یک    هفته   از مراسم کفن و دفن  لباس های     پدر     را     آماده   کرده بودند تا  طبق     آداب      و رسوم     به شخص نیازمندی     بدهند   کاغذی توی جیبش بود   که دورش را     نخ    پیچیده بود . وقتی       بازش کردند   ،دیدند عینکی اسباب بازی است برای   پسرش !

حالا   آن پسر بچه در شهر       بنیادی    دارد     که اسباب بازی و کتاب قصه به همه ی بچه های    محروم شهر و روستا      هدیه می دهد.                                                 

-------------------------------------------------------------------------------

*فلامرز عامیانه ی نام  فرامرزاست به کردی.

1.سهم اربابی :زمین ها از آنِ خان منطقه بود وکشاورزان در ازای محصول تحویلی سهمی جزیی دریافت میکردند.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۱ خرداد۱۳۸۹ساعت 1:13  توسط کاک  | 

تیم رباتیک دانشگاه صنعتی کرمانشاه در دو بخش حائز رتبه اول و دوم شد

در مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران، تیم رباتیک دانشگاه صنعتی کرمانشاه در دو بخش حائز رتبه اول و دوم شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر عبدالحمید پاپ زن مسئول راه اندازی دانشگاه صنعتی کرمانشاه، در این خصوص اظهار داشت: تیم رباتیک دانشگاه صنعتی کرمانشاه در مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران ( iran open )، در بخش روبات های انسان نما موفق به کسب رتبه دوم شد.وی افزود: همچنین این تیم در بخش قدرت مانور و حرکات تکنیکی رتبه اول این مسابقه بین المللی را کسب کرد.مسئول راه اندازی دانشگاه صنعتی کرمانشاه، اظهار داشت: کسب این موفقیت درحالی است که دانشگاه صنعتی کرمانشاه تازه تاسیس بوده و دانشجویان آن برای چنین فعالیت هایی با محدودیت های متعدد مواجه اند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۵ فروردین۱۳۸۹ساعت 10:49  توسط کاک  | 

توجه رهبری به فرهنگ اصیل در اقصی نقاط کشور (سالروز درگذشت استاد بهزاد کرمانشاهی)

هان هان ای باد نوروزی

در چه می کوبی سرایم را؟( کتاب  یادگار مهر  ص ۷۵ استاد بهزاد کرمانشاهی)

گفت و شنود در ديدار جمعى از جوانان به مناسبت هفته‌ى جوان  با رهبر معظم انقلاب
07/02/1377
...
(پ 53)شعر معاصر را بايد كار كرد. شما در غزل، بهتر از «رهى معيرى» در زمان خودش، هيچ كس ديگر را پيدا نمى‌كنيد. «رهى» همان نسل متصل به امروز است. مرحوم «اميرى فيروزكوهى» هم همين‌طور. اينها همان شعراى برجسته‌اند. يا مرحوم «غلامرضا قدسى»، يا همين آقاى «قهرمان» كه الان در مشهد است و شاعر غزلسراى بسيار خوبى است. يا مثلا آقاى «صاحبكار» در مشهد كه شاعر غير مشهورى است، ولى غزلهايش خوب و ممتاز است. يا مثلا در كرمانشاه آقاى «بهزاد». اينها برجستگان شعر اين دوره‌اند. جوان شاعر امروز، شاعر بهتر از اينها واقعا نمى‌تواند پيدا كند.

+ نوشته شده در  شنبه ۷ فروردین۱۳۸۹ساعت 13:47  توسط کاک  | 

سال نو مبارک

به کرمانشاه ما گاهی سفر کن   

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ اسفند۱۳۸۸ساعت 13:55  توسط کاک  | 

منوریل گزینه مناسبی برای سیستم حمل و نقل شهری کرمانشاه است؟

متن گزارش

این روزها در بخش هایی از شهر کرمانشاه حفاریهایی به منظور مطالعات ژئوتکنیک و ژئوفیزیک  منوریل به چشم می خورد، اما برخی کارشناسان معتقدند منوریل گزینه مناسبی برای سیستم حمل و نقل شهری کرمانشاه نیست.

با توجه به ترافیک موجود شهر کرمانشاه که با روند افزایشی خودروها در سالهای آتی بیشتر هم می شود در ضرورت اجرا یک سیستم حمل و نقل شهری انبوه بر هیچ شکی نیست. اما انتظار است مسئولین مربوطه بر اساس نظرات کارشناسی گزینه مناسبی را انتخاب کنند تا کار نیمه کاره باقی نماند و یا مشکلی بر مشکلات موجود نیفزاید. 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ اسفند۱۳۸۸ساعت 13:46  توسط کاک  | 

روزنامه بیستون و 90

یک فایل صوتی  از گفتگوی مدیر مسول روزنامه ی بیستون( که یک تیم فوتبال در لیگ دسته ی سوم  هم دارند) ( و جز بخش خصوصی است) با  عادل فردوسی پور به دستم رسید که فکر میکنم شنیدنش خالی از لطف نیست .مخصوصا که  احتمالا این تنها نسخه موجود از این گفتگوست !

در این مصاحبه اشاره ای به مهمان نوازي كرمانشاهيان از ديرباز شده.و البته از تصميم آقاي معتمديان به خريد تيم دست يكي كه اميدوارم از  این تصميم منصرف بشوند چون هزينه اي كه براي فوتبال در استان شده (ومعمولا هم باعث سرخوردگي جوانان شده) به مراتب بيشتر از هزينه ي لازم براي جمع كردن يك تيم كشتي در ليگ برتر يا چندين برابر جمع كردن تيم هندبال ،تكواندو،كاراته ،واليبال، بوكس و....است كه استان سرشار از استعداد ما از اینها مدتهاست که محروم است.

کلیک کنید با ریل وان پخش کنید!

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 9:34  توسط کاک  | 

ترانه ی کرماشان با صدای مرحوم حشمت لرنزاد

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ اسفند۱۳۸۸ساعت 9:14  توسط کاک  | 

چند فایل صوتی

تاریخچه ی کرمانشاهان: دلیل گهواره ی تمدن کلیک کنيد بعد دانلود

تاریخچه ی هوره ( گورانی- کزه) کلیک کنيد بعدش دانلود

نقلي از  يك پهلوان واقعی  کلیک کنید بعد دانلود

تمامی فایل ها با فرمت

amr هستند و با نرم افزار ريل وان و  ريل پلير  اجرا مي شوند

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۱ بهمن۱۳۸۸ساعت 14:9  توسط کاک  | 

هفته نامه ای برای مردم کرد زبان ایران و عراق

سرپرست روزنامه جام جم در استان کرمانشاه از تشکیل اولین دفتر برون مرزی روزنامه جام جم در اربیل و سلیمانیه عراق خبر داد.

رحمتیان با بیان اینکه در حال حاضر شمارگان هفته نامه کردی جام جم 15 هزار نسخه با کاغذ گلاسه می باشد، گستره توزیع آنرا علاوه بر استانهای سلیمانیه، اربیل و کرکوک عراق، استانهای کردنشین کشور ایران مانند آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان عنوان کرد.

http://kermanshah.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=843

+ نوشته شده در  شنبه ۳ بهمن۱۳۸۸ساعت 14:55  توسط کاک  | 

خانه کرمانشاه تهران

خانه کرمانشاه تهران

الف: جمعیت کرمانشاهیان مقیم تهران "خانه کرمانشاه" در تاریخ 16/12/1376 تحت شماره 10118 در اداره قبت موسسات غیر تجاری با نگرش به اهداف زیر به ثبت رسیده است.

وظایف تعریف شده برای موسسه خانه کرمانشاه:

آدرس اينترنتي(كليك كنيد)

                                                       بیستـــــون

بیستـــون جـــایگه رازو نیــاز است هنوز      مــــامن دوستی و مـــــــــدفن رازست هنوز

دست فــــــرهاد زند تیشه بیـــداد به سنگ    روح شیرین همه در عشوه و ناز است هنوز

همه خفتند به غیر از من و پروانه و شمع     قصه مــــــا دوسه دیــــــوانه دراز است هنوز

بیستـــــون ماند و بناهای دگرگشت خراب

              این درخــانه عشقست که بـــاز است هنوز 

+ نوشته شده در  شنبه ۳ بهمن۱۳۸۸ساعت 14:49  توسط کاک  | 

كرمانشاه صاحب مونوریل و مترو می شود

متن اصلی  متن خوانا

كرمانشاه - خبرنگار«ايران»: پروژه احداث قطار شهري كرمانشاه به صورت مونوريل مترو تا پايان سال جاري اجرايي خواهد شد.
محمد رويانيان، رئيس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت كشور با بيان اين مطلب اظهار داشت: بر اساس مذاكرات و توافقات انجام شده با مسئولان استان و متخصصان برجسته به اين نتيجه رسيديم كه قطار شهري كرمانشاه به صورت مونوريل و در برخي نقاط شهري به صورت مترو باشد و عمليات اجرايي آن از سوي قرارگاه خاتم‌الانبياء تا پايان سال جاري آغاز شود. وي ادامه داد: اجراي اين پروژه سه ساله پيش بيني شده و ظرفيت جابه‌جايي مسافر از طريق قطار شهري كرمانشاه بر اساس افق و نياز سال1410 ديده شده كه ميانگين آن 25 هزار نفر است.
رويانيان افزود: نياز شهر كرمانشاه در حال حاضر جابه‌جايي 12هزار مسافر از طريق قطار شهري است كه بر اساس اين پيش بيني اين ظرفيت تا سه برابر قابل ارتقاست و پروژه جوابگوي حداقل 20 سال آينده كرمانشاه است.
رئيس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت كشور تأكيد كرد: طول خطوط قطار شهري كرمانشاه 14كيلومتر و 3 هزار ميليارد ريال اعتبار براي آن در نظر گرفته شده است.
وي تأكيد كرد: قرار بود اين پروژه سال گذشته كلنگ بخورد و اعتبارات اوليه براي آن هم در نظر گرفته شد كه اختلاف نظر بر روي شيوه اجراي آن سبب تأخير يك ساله شد. اما بر اساس تفاهمنامه منعقد شده، قرارگاه خاتم الانبياء تمام كارهاي پروژه را پيگيري و انجام خواهد داد و اميدواريم در موعد مقرر مردم اين استان از خدمات قطار شهري بهره‌مند شوند

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ دی۱۳۸۸ساعت 11:8  توسط کاک  | 

محمدنجار: مترو شهرهاي مشهد، شيراز، كرمانشاه، قم و كرج در دولت دهم به بهره‌برداري مي‌رسد

مترو كلانشهرها در دولت دهم به راه مي‌افتد

■ محمدنجار: مترو شهرهاي مشهد، شيراز، كرمانشاه، قم و كرج در دولت دهم به بهره‌برداري مي‌رسد 

متن خبر

نظر شما چیست؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ دی۱۳۸۸ساعت 10:53  توسط کاک  | 

غذاهای کرمانشاه

آشپزی کرمانشاهی:

از دیرباز روغن کرمانشاهی- شیرینی های کرمانشاه و خورش خلال بادام و زبان زد بوده  وحالا ابتکار آموزش آنها در دنیای مجازی (البته شاید بدون فوت آخر!)

کلیک کنید

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ آذر۱۳۸۸ساعت 11:7  توسط کاک  | 

استاندار جديد كرمانشاه معرفي شد

استاندار جديد كرمانشاه معرفي شد
خبرگزاري فارس: استاندار جديد كرمانشاه ظهر امروز با حضور مصطفي محمدنجار وزير كشور و مسئولان ارشد اداري نظامي انتظامي و قضايي استان در سالن شهداي دولت استانداري كرمانشاه معارفه شد.استاندار جدید ضمن بیاناتش گفت:آنچه خوبان همه دارند كرمانشاه يكجا دارد این استان در سطح کشور خوب شناسانده نشده است
با آرزوی موفقیت برای تمام مسولان نظام چند سطری ارائه می شود یک درد دل صمیمی است:
 

با سمه تعالی

آنقدر مشتاقم همزبانی بـیابم برای بـیان آلام شهری ام که نپرس.

از درد شهری بگویم که سالهاست می خواهد با افتخار، تاریخ خیابان های خود را عریض کند و به تاریخ ساخت وساز خود تعرض کند ومعلوم نیست پاسخش به نسل بعد چه خواهد بود که به جای آنکه از روش های زیر و روی زمین استفاده کرده باشد خواسته اند دیوار های آجری و پنجره های چوبی هشتی را خراب کند تا طرحی چند ده ساله را که شاید روزی مطابق استاندارد بوده را به فرجام  برساند. و از بودجه ی طرح های دیگر که از رو ی همان آثار تاریخی یا زیرشان بدون صدمه می گذرد به راحتی وبا غفلت می گذرند("بودجه ی 5میلیاردی منو ریل درحال برگشت بوده "به نقل از روزنامه ی ایران  صفحات ایران زمین مورخ 2/6/88)

از شهری که مردمش تا بی انظباطی از همشهری دیگرشان می بینند بی تاب و تحمل سریع میگویند : فقط این شهر اینگونه است و وضعیتش از همه جا بدتر است!

از تکرار نام های خانوادگی در شورا بگویم. از اینکه هدفی برای شهردار و زمانی  برای سرانجام اهدافش مشخص نیست.

از آن بگویم که شهری  که کلانشهر است و روزگاری مرکز استان پنجم بوده اکنون بیش از هشت ماه است که با یک الی دو سانس از یک سینما فعالیت هنری دارد ولا غیر .

از شهری بگویم که همسایه اش جشنواره ی فیلم های سینمایی کودکان را از دهان شیر در آورده! و برگزار می کند اما او پرفروش ترین فیلم تمام تاریخ سینمای ایران را قاچاق دیده است!

شهری که با ورزش می شناسندش آنقدر محتاج گلریزان شده که فرزندانش ترک خانه کرده اند .

شهری که قطار آرزوی لیتنی اش شده است.(لیت در زبان عربی برای آرزوی غیر قابل دست یافتنی  کاربرد دارد!)

شهری که بعداز سالها مقاومت امروز در میدان اصلی اش  هیچ نمادی از آزادی اش نیست! و  به جای ساخت وساز صنعتی شاهد تعطیلی صنعت است و به تیتر  صفحه ی اول روزنامه های کثیرالانتشار تبدیل شده(بنگرید به روزنامه همشهری: 40درصد واحد های صنعتی کرمانشاه تعطیل شد. مورخ3/6/88)

شهری که به جز یک یا چند استثناء نام هیچ از یک از مشاهیرش بر خیابان ها یا کوچه هایش نیست.

شهری که نشریاتش تبدیل به نیازمندی هایی شده اند که برای تنوع مطالبی هم در ضمن پیام های بازگانیشان  به طبع می رسانند وپیگیر مطالبات حقه از مسولان نیستند وفقط گاهی مطرح کننده ی بدون پیگری اند!

باری چرا این طور شده است و مگر نه آنکه اُدبا واهل فرهنگ بسیاری همین شهر معرفی کرده است؛ و ورزشکارانی که یلان ِ بیشه ی نبردندومردان ِ مقاومت، به گواهی تاریخ؛  وعالمانی شمسی و نجومی در حوزه و در دانشگاه داشته ودارد.از چه روی اینگونه شده؟

شاید از روزی که خواب کم کاری دید بدین وضع مبتلا شد، از آن روزی که حرف هایش بیشتر از فعل هایش شد از لحظه ای که اعتماد به نفسش را داد وغروری نا به جا خرید اینچنین شد واز همان لمحه ای  که تلاش ومساعی را کنار گذاشت واز بار مسولیت و وظیفه در هر زمینه ای شانه خالی کرد در آن زمینه چنین شد.

و درمان آن سهل وممتنع است و نگارنده را به یاد آن  بیت می اندازد که ضرب المثلی شده-با همت خویش!-  "از بیگانگان چه نالیم    که از ماست که بر ماست " وبه واقع بیت نیست اقلیمی است؛ وجزء با سعی مخلصانه و تلاش وانصاف ودریک کلام ایمان راستین به یگانه  خالق هستی مرهمی بر این غفلت ها نیست.

به امید شکوهمند تر شدن شهر شیرین فرهاد

                                                                انشا ا-

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۲ آذر۱۳۸۸ساعت 14:15  توسط کاک  | 

این مطلب خالی از لطف نیست!!

سلام ؛ این  مطلب خالی از لطف نیست!! 

من ناصر خاورزاده هستم . متولد ۱۳۴۵ - کرمانشاه .نقاش و مجسمه ساز  .سازنده‌ی مجسمه‌های : تنديس رهايی در ميدان آزاداگان ، ميدان فردوسی ، کوهنورد ابتدای طاق بستان ( کنار درياچه ) و...امروز قصد داشتم کمی در مورد وضع زبان و فرهنگ کُردی در کرمانشاه ، درد دل کنم .من در يک خانواده‌ی کُرد کرمانشاهی به دنيا آمدم و با همين زبان مادری - زبان کردی -  زبان باز کردم و و کم کم با همين واژه‌های کردی دنيای اطراف خود را شناختم .

ببینید

+ نوشته شده در  یکشنبه ۸ آذر۱۳۸۸ساعت 11:35  توسط کاک  | 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۶ آبان۱۳۸۸ساعت 13:48  توسط کاک  | 

جوان نخبه كرمانشاهي تنها يك آرزو دارد

 خبرگزاري فارس: آنان كه ماه رمضان امسال پاي سفره افطار مجموعه گفتگوهاي ماه عسل را تماشا مي‌كردند، شبي به يك جوان نابيناي اهل روانسر كرمانشاه برخوردند كه به برنامه دعوت شده بود. علت دعوت چه بود؟
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ آبان۱۳۸۸ساعت 11:17  توسط کاک  | 

پروژه های 30 ساله ای که هنوز نیمه تمام اند

متن خبر اصلی

موزه بزرگ کرمانشاه براي معرفي، بررسي و پژوهش درباره فرهنگ و تمدن حوزه تمدني غرب ايران شامل کرمانشاه، کردستان و همدان احداث شده است، از اين رو بايد اشيايي از موزه هاي مناطق يادشده و يا موزه ملي ايران، در موزه بزرگ کرمانشاه به نمايش درآيند. موزه بزرگ غرب کشور که احداث آن از سال 1356 در کرمانشاه آغاز شده است، باوجود قول مسئولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي تکميل آن، هنوز راه اندازي نشده است.

متن خبر ايسنا

http://kermanshah.isna.ir/mainnews.php?ID=News-19200

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۸ مهر۱۳۸۸ساعت 14:11  توسط کاک  | 

40 درصد واحدهاي صنعتي كرمانشاه تعطيل شد!

به نقل از روزنامه ی همشهری
 
40 درصد واحدهاي صنعتي كرمانشاه تعطيل شد
صنعت و معدن- گروه استان‌ها- نگار صادقي:
با اينكه كلنگ احداث نخستين واحدها در شهرك‌هاي صنعتي استان كرمانشاه سال 71 به زمين زده شد؛ اما اولين شهرك در سال 73 راه‌اندازي شد.

از آن زمان تاكنون 566 شركت در 13 شهرك صنعتي كرمانشاه فعاليت داشته و 13 نوع محصول توليد مي‌كنند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۷ شهریور۱۳۸۸ساعت 12:23  توسط کاک  | 

7 ماه از تعطيلي سينماهاي کرمانشاه گذشت

 ۷ماه از تعطيلي سينماهاي کرمانشاه گذشت

هفت ماه از تعطيلي سينماهاي کرمانشاه مي‌گذرد و گويا عزمي جدي براي بازگشايي سينماهاي اين شهر وجود ندارد.
به گزارش (ايسنا)، اواخر دي پارسال بود که تعطيلي دو سينماي (پيروزي و آزادي) کرمانشاه به‌دليل ورشکستگي اعلام شد.
شايد آن زمان، کمتر کسي فکر مي‌کرد که تعطيلي سينماهاي کرمانشاه اين‌قدر طولاني شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۳۱ مرداد۱۳۸۸ساعت 10:20  توسط کاک  | 

تالاب «هشيلان» كرمانشاه از نابودي نجات يافت

 

تالاب هشيلان كرمانشاه، با انتقال آب سد «گاوشان»  به اين تالاب از خطر نابودي کامل نجات يافت.

اين تالاب زيبا که در 35 کيلومتري شهر کرمانشاه قرار دارد، با وسعتي حدود 450 هکتار زيستگاه حداقل 10 نوع گونه جانوري در فصولي از سال و نيز پذيراي چندين نوع پرنده مهاجر کمياب بود که بر اثر خشکسالي سالهاي گذشته در حال نابودي است.

در همين راستا و طبق هماهنگي‌هايي که بين شرکت آب منطقه‌اي و سازمان محيط زيست کرمانشاه به عمل آمد، با رهاسازي 500 ليتر آب در ثانيه از کانالهاي زيردست سد مخزني گاوشان، اين تالاب زيبا از نابودي کامل نجات يافت.

پارسال به دليل خشکسالي شديد و خشک شدن کامل تالاب هشيلان، فاجعه زيست محيطي غمباري در اين تالاب به وجود آمد به گونه‌اي که هزاران آبزي اين تالاب تلف شدند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۱ تیر۱۳۸۸ساعت 14:53  توسط کاک  | 

شورا شهر را از یاد نبریم

شورا شهر را از یاد نبریم ( کلیک کنید)

http://tinypic.com/view.php?pic=ncjjpi&s=5

http://tinypic.com/view.php?pic=16gbxht&s=5

+ نوشته شده در  شنبه ۱۶ خرداد۱۳۸۸ساعت 12:23  توسط کاک  | 

ثبت جهاني بيستون

ثبت جهاني بيستون
ميراث‌ايران- دكتر اسماعيل كهرم:
عجب شور و حالي بود! همين 2سال پيش بود، يك هواپيماي دربست مهمانان را به كرمانشاه برد و چند اتوبوس، ما را به محوطه بيستون رساند.

با آنكه شب سردي بود حدود 3هزار نفر در اين دشت باستاني كه در پناه كوه بيستون بود، گرد آمده بودند. سرماي هوا گرمي حضور چندهزار نفره را زيباتر كرده بود. مراسم ثبت جهاني آثار موجود در كوه زيباي بيستون بود. قبلاً اين كوه را از نظر طبيعت ناب و جانوران آن ديده بودم ولي كمتر به آثار باستاني آن فكر كرده بودم. كتيبه معروف كوه بيستون را كه  2500سال نظاره‌گر ايران بزرگ است، با يك نورافكن زيباي سبزرنگ از آن پايين با همه ابهت ديده مي‌شد. فكر مي‌كردم كه به‌راستي چند كشور در دنيا وجود دارند كه مي‌توانند يك اثر باستاني به قدمت كتيبه بيستون را نظاره‌گر باشند؟ نماينده يونسكو طي سخناني گفت: «معمولاً آثار تاريخي و فرهنگي با ثبت در ليست يونسكو، اعتبار كسب مي‌كنند ولي اينجا در بيستون يونسكو (سازمان فرهنگي ملل متحد)، كسب اعتبار و آبرو مي‌كند.»

http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=84825


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت 11:40  توسط کاک  | 

کارت تبریک بهاری از میر جلال الدین کزازی

 

 

برای بهتر دیدن بر روی عکس ها کلیک کنید

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت 12:57  توسط کاک  | 

یادی از خالق کرمانشاهی هادی و هدی

پيوند خاطره كلاه قرمزي با هادي و هدي

فروردين امسال مصادف بود با دو اتفاق. خداحافظي هميشگي زنده‌ياد اردشير كشاورزي کرمانشاهی، هنرمند تئاتر عروسكي، از جمع هنرمندان و سلام پررنگ برنامه‌سازان «كلاه قرمزي» به جمع هنرمندان و بزرگسالان كودك.
اين دو اتفاق هر چقدر هم كه باهم قرابت داشته باشند، محور اصلي‌تري به نام عروسك دارند كه علم روانشناسي كودك از آن به عنوان رابط ذهني والدين با كودك براي ياددهي مناسب مفاهيم، ياد كرده‌اند.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ فروردین۱۳۸۸ساعت 17:38  توسط کاک  | 

سفر به كرمانشاه

به كرمانشاه ما گاهي سفر كن          ز شيرين شيوه اي كسب نظر كن

 بخواه از چشم او فيض نگاهي           وليك از چين ابرويش حذر كن

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۶ اسفند۱۳۸۷ساعت 17:48  توسط کاک  | 

مطالب قدیمی‌تر
 

برچسب‌ها

جان پناه (1)
پناه گاه (1)